С обучително събитие в Перник, организирано от CheckPoint София и Регионалната здравна инспекция (РЗИ-Перник), завърши лятната кампания на CheckPoint София за безплатно и анонимно изследване за ХИВ.
Събитието беше предназначено за лекари, стоматолози и лаборанти, с акцент върху най-новите данни и подходи за справяне с ХИВ/СПИН. В обучението, проведено от специалисти на CheckPoint София, се включиха здравни специалисти от различни медицински области, като целта беше да се повиши осведомеността и компетентността в превенцията и лечението на ХИВ. Лекцията обхвана ключови теми като епидемиологията на ХИВ/СПИН, актуални данни за България и рисковете при различни медицински интервенции.
Актуални данни за ХИВ/СПИН в България
В рамките на обучителната сесия беше представена най-актуалната информация за епидемиологията на ХИВ/СПИН в България. Според последните данни, страната ни отбелязва стабилни нива на нови случаи случаи, като за последните 40 години са регистрирани близо 4000 случая на ХИВ-инфекции. Въпреки това, експертите подчертаха, че ранната диагностика и навременното лечение продължават да бъдат предизвикателство, особено в уязвимите групи на населението. България се включва активно в глобалните усилия за справяне с ХИВ/СПИН, но има още много работа по въпросите на превенцията и лечението.
Нови подходи в лечението и контрола на ХИВ (PrEP и PEP)
Лекторите представиха важни новости в областта на лечението и контрола на ХИВ, като специално внимание беше отделено на преекспозиционната профилактика (PrEP) и Постекспозиционната профилактика (PEP). PrEP представлява използването на антиретровирусни медикаменти от лица с висок риск от инфектиране с ХИВ, с цел превенция. На световно ниво PrEP е доказано ефективен метод за предпазване от инфекция с над 90% ефективност при редовен прием. PEP, от друга страна, е превантивен метод, който се прилага след евентуална експозиция на вируса и трябва да бъде започнат в рамките на 72 часа, за да бъде ефективен. Лекторите подчертаха важността на навременното предписване на PrEP и PEP и нуждата от по-широко осведомяване сред медицинските специалисти и пациентите.
Напредък в разработването на ваксини за ХИВ
Въпреки продължаващите усилия за разработване на ваксина срещу ХИВ, до момента не е налична напълно ефективна ваксина. Лекцията представи последните научни изследвания в тази насока, като беше отбелязано, че макар да се наблюдава значителен напредък в клиничните изпитания на няколко кандидати за ваксина, предизвикателствата остават значителни поради сложната структура на вируса и неговата висока мутагенност. Все пак, новите технологии и методи в областта на имунологията дават надежда за бъдещи пробиви в разработването на ваксина срещу ХИВ.
Рискове за медицинския персонал при работа с ХИВ
Особено внимание беше отделено на рисковете, свързани с експозицията на ХИВ по време на медицински интервенции. Според научни източници, рискът от инфектиране с ХИВ след убождане с игла, използвана за пациент с ХИВ, е приблизително 0.3%. За сравнение, рискът от инфектиране с хепатит B след подобен инцидент е около 6-30%, ако медицинският персонал не е ваксиниран. Рискът от предаване на ХИВ при излагане на заразена кръв върху неувредена кожа е практически нулев, докато при контакт с лигавици (очи, уста) рискът е под 0.1%. Медицинските специалисти бяха информирани за важността на строгото спазване на стандартните предпазни мерки и използването на лични предпазни средства по време на всички манипулации, за да се минимизират рисковете.
Основни проблеми, свързани със стигмата около ХИВ/СПИН
Независимо от напредъка в медицината, един от най-големите проблеми, свързани с ХИВ/СПИН, продължава да бъде стигмата. Лекторите подчертаха, че стигматизацията на хората, живеещи с ХИВ, е сериозна бариера пред тяхната интеграция в обществото и достъпа до здравни грижи. Често хората с ХИВ се сблъскват с дискриминация в здравни заведения, което може да доведе до избягване на лечението и влошаване на здравословното им състояние. Присъстващите бяха насърчени да работят активно за намаляване на стигмата и предразсъдъците, свързани с ХИВ, като предоставят подкрепа на пациентите и осигуряват достъп до необходимите здравни грижи.
Кампания за безплатно тестване за ХИВ
Проведе се и кампания за безплатно и анонимно изследване за ХИВ сред рискови групи в Перник. Партньори на инициативата бяха колегите от фондация „ПУЛС“. Кампанията беше насочена основно към пациенти множество сексуални партньори и мъже, които имат сексуални контакти с мъже. В рамките на кампанията бяха проведени мобилни изследвания на ключови, като беше осигурен достъп до консултации и информация за превенцията на ХИВ и други сексуалнопреносими инфекции.
Инициативата е подкрепена от AHF Europe.