Министерството на здравеопазването потвърди сериозни проблеми с наличността на медикамента Emtricitabine/Tenofovir disoproxil Mylan 200 mg/245 mg, който се използва за предекспозиционна профилактика (PrEP) на ХИВ. Поради производствени и логистични затруднения, снабдяването с този ключов медикамент в аптечната мрежа е прекъснато, ограничавайки достъпа на хората в риск до ефективна превенция срещу ХИВ-инфекцията. Очаква се евентуална доставка през март-април 2025 г., но тя ще бъде насочена основно към болничните заведения, без гаранция за аптеките.
Как се стигна до кризата?
Проблемът с наличността на лекарството беше повдигнат от граждани, сигнализирали Министерството на здравеопазването и омбудсмана. Въпреки че досега доставките не са срещали затруднения, Майлан ЕООД – българският представител на производителя Viatris, е уведомил Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) за спиране на продажбите поради „непредвидени обстоятелства“ и „недостатъчно производство“. Последната информация от фирмата показва, че в момента няма наличности в складовете на търговците на едро. Прекъсването на доставките е свързано и с временно преустановяване на тестването и освобождаването на медикамента от производителя.
Според официалните данни, през януари 2025 г. са били разпределени едва 51 опаковки от лекарството за аптеките от открит тип, което е изключително малко на фона на нарастващата нужда от PrEP. Освен това, компанията производител е информирала, че очакваната следваща доставка на 3 000 опаковки ще бъде предназначена за лечебните заведения, а не за свободна продажба в аптеките.
Министерството търси алтернативи
С оглед на кризата, здравните власти ще разгледат възможностите за привличане на други фармацевтични компании, които предлагат генерични еквиваленти на лекарството. Това би могло да осигури по-стабилно снабдяване и да предотврати бъдещи дефицити. Въпреки това, процесът по регистрация и одобрение на нови генерични лекарства отнема време, което означава, че дори при взимане на спешни мерки, пациентите ще продължат да изпитват затруднения в достъпа до ПрЕП.
Какво означава това за пациентите?
Липсата на ПрЕП в откритите аптеки поставя под въпрос ефективната превенция на ХИВ. Въпреки че Министерството на здравеопазването е заложило дейности за ПрЕП в Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции (2021-2025), до момента тези мерки не са реализирани. Това води до риск от увеличаване на случаите на нови ХИВ инфекции, особено сред уязвимите групи.
Пациентските общности изразяват сериозни притеснения, че без стабилно снабдяване с ПрЕП, България няма да може да постигне целите си за контрол и превенция на ХИВ. Те настояват за ясни ангажименти от страна на държавата, включително механизми за бързо осигуряване на наличности и регулаторни промени, които да позволят по-гъвкаво снабдяване с жизненоважни медикаменти.